امروزه بیشتر افراد اطلاعات بسیار خوبی در مورد سیستم های پخش خودرو دارند و به نوعی هرکسی در حد نیاز خود اطلاعات خوب و جالبی دارد. تا به حال به این فکر کردید که چقدر از اطلاعاتی که در مورد سیستم های صوتی خودرو میدانید موثق در درست هست؟ از کامپوننت ها و انواع سیستم صوتی خودرو چی چیز هایی میدونید؟ برای خرید یک کامپوننت حرفه ای چ نکاتی را مدنظر قرار می دهید؟

افراد دیگری هم هستند که اطلاعات دقیقی در مورد سیستم صوتی خودرو ندارند اما به طور شگفت انگیزی علاقه دارند تا در مورد انواع سیستم صوتی بیشتر بدانند.

ما در پالسیران همواره در تلاش هستیم با تا انتشار مقالات بروز و مناسب سطح دانش شما از سیستم صوتی خودرو را افزایش دهیم و در این راه در کنار شما باشیم.

همان طور که متوجه شدید امروز میخواهیم در مورد کامپوننت ها براتون بگیم. این روز ها متداول ترین سوالی که مخاطبان از ما میپرشند در مورد کامپوننت ها و تفاوت آن ها با بلندگو ها و میدرنج هاست. در این مقاله سعی میکنیم معرفی کاملی از کامپوننت ها داشته باشیم همینطور در کنار شما هستیم تا در مورد تفاوت بین بلندگو ها و میدرنج ها با کامپوننت ها بیشتر صحبت کنیم.

کامپوننت چیست؟

این سوال اساسی ترین سوالی هست که در این مقاله می خواهیم به آن بپردازیم و جواب آن بسیار سادست. کامپوننت ها بلندگو هایی هستند که اجزای آن تفکیک شده هست. بیایید به جزییات یک بلندگو نگاهی بندازیم در یک بلندگو کواکسیال ( گرد یا بیضی) تیوتر، مید، ووفر همه در یک پکیج قرار دارند اما در کامپوننت ها این قسمت ها از هم جدا می باشند، در اصل کامپوننت ها از یک جفت ووفر، یک جفت تیوتر و یک جفت کراس اوورتشکیل شده اند. کراس اوور مسئول تقسیم صدا های دریافتی برمبنای میزان فرکانس است، به صورتی که فرکانسهای پایین و رنج وسط برای ووفر ،و فرکانسهای وسط به بالا برای تیوتر آماده و ارسال می کند.

اهمیت استفاده از کراس اوور

این ویژگی مخصوصا در خودروهایی که فضای محدود و بسته‌ای دارند؛ بسیار مهم و موثر است. کراس اوور هرچقدر که باکیفیت‌تر باشد از دقت بیشتری برخوردار است. در واقع اگر می‌گویند صدای کامپوننت از بلندگو بهتر است؛ تنها به دلیل وجود یک کراس اوور با کیفیت است.

یک کراس اوور خوب حتی می‌تواند صدا را آنالیز کرده و حتی فرکانس‌های اضافی و مزاحم را حذف نمایید. در حالی که اگر این قطعه کیفیت لازم را نداشته باشد؛ از کامپوننت نیز بیشتر از یک بلندگو (در توان یکسان) نباید انتظار داشته باشید.

همچنین جدا بودن بخش‌ها این اجازه را می‌دهد که برای تیوتر، هد سینک و برای کل مجموعه از داس کپ (جلوگیری از ورود آشغال به کویل) استفاده شود.

کامپوننت حرفه ای

کامپوننت های حرفه ای تر بصورت 3 Way ساخته می شوند که از یک جز بیشتر برای تفکیک بیشتر و حجم صدای بالاتر بهره میگیرند. در کامپهای 3-way در کنار تیوتر دو جزئ میدرنج و میدبیس وجود دارند و این کامپها از کراسهای حرفه ای تر نسبت به کامپوننتهای 2 way بهره میگیرند.

کامپوننت یا بلند گو مسئله این است؟!

  • همون طور که گفته شد به علت جود کراس اوور، صدای بهتری نسبت به بلندگو ایجاد می شود (وضوح و دقت بهتر) همچنین هرچه دقت کراس اوور بیشتر باشد صدای نهایی نیز بهتر خواهد بود و البته قیمت کامپوننت گرانتر!
  • همچنین در کامپوننت ها کراس اوور نقش آنالیز کننده صدا را دارد و تفکیک صدا را برای تیوتر و ووفر انجام می دهد و فرکانسهای زائد را حذف می کند. در نتیجه کامپوننت  از لحاظ توان خروجی صدا از بلندگوی هم سطح خود قوی تر بوده و می تواند وات خروجی بیشتری داشته باشد برای همین معمولا وقتی در یک سری از محصولات یک شرکت به قیمت بلندگوهای گرد و کامپوننت ها نگاه می کنیم متوجه قیمت بالاتر کامپوننت ها می شویم.
  • زمان نصب کامپوونت ها با توجه به موقعیت راننده و سرنیشنان ماشین میتوان محل تیوتر را تغییر داد تا بهترین حالت صدا داخل ماشین ایجاد شود و صدای خروجی شفافیت بهتری نسبت به بلندگو داشته باشد.
  • با توجه به وجود خازنهای مخصوص در کراس اوور کامپوننت ها ، شدت جریان در کراس اوورها کنترل می شود و در نتیجه قطعات کامپوننت ها از لحاظ ایمنی در درجه بالاتری نسبت به بلندگوهای گرد قرار میگیرند.  
  • دراکثر کامپوننت ها با توجه به قابهایی که داخل بسته بندی وجود دارد،  می توانید تیوتر را بنا به نیاز خود در زوایای مختلف و حتی حالتهای مختلف نصب نمایید. و این باعث گرفتن صدای بهتری نسبت به بلندگو ها می شود.
  • باید توجه داشت که برای راه انداختن اکثر کامپوننت ها به امپلی فایر نیاز است در حالیکه شما بلندگوهای گرد را می توانید بدون آمپلی فایر نیز راه اندازی نمایید. همچنین همواره نصب بلندگوها نسبت به کامپوننت ها راحت تر میباشد و معمولا برای نصب آن ها بعلت وجود کراس اور احتیاج به نصاب کار بلد می باشد.

کلام آخر

همون طور که مطالعه کردید در این مقاله سعی کردیم تمامی موارد لازم در مورد کامپوننت ها و تفاوت آن ها با بلندگو ها را با شما به اشتراک بذاریم تا بتوانیم راهنمای خرید کامپوننت مناسبی را برای شما فراهم کرده باشیم تا با استفاده از آن بهترین کامپوننت بازار را انتخاب کنید و برای خرید کامپوننت حرفه ای ماشین خودتون آماده باشید.

Share:

کامنتی بنویسید

ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد

0

TOP

X