در دنیای مدرن امروز پخش موسیقی به صورت کاملا حرفه ای در خودرو های سواری بسیار رواج یافته است. به همین منظور افراد برای شنیدن بهتر صدای موسیقی از ابزارهای جانبی استفاده می کنند. یکی از این ابزار ها تیوتر است. در این مقاله قصد داریم بلندگو های تیوتر دار را برای شما شرح دهیم.
وظیفه ای که این وسیله ها در سیستم ها بر عهده دارد پخش صدای ریز در آهنگ ها است. درواقع این وسیله کمک خواهد کرد تا شما آهنگ ها را با جزئیات بیشتری گوش دهید.

عملکرد دقیق تیوترها

بلندگوهای دارای تیوتر و یا خود تیوتر ها به تنهایی مورد استفاده قرار نمی گیرند و در واقع نقش مکملی برای پخش آهنگ ها را بر عهده دارند. با توجه به تجربیاتی که تیم پالسیران دارد به شما پیشنهاد می شود، از تیوتر جدا استفاده نکنید. اما به یاد داشته باشید که اگر قصد استفاده از این وسیله ها را به صورت جدا را دارید تیوتر هایی استفاده نمایید که مناسب برای صندلی جلو هستند. در غیر اینصورت این وسیله ها را همراه با بلندگو را پشت شیشه عقب خودرو نصب نمایید.

معرفی بلندگو

پخش صدای آهنگ وظیفه اصلی بلندگو هایی است که در دو مدل گرد و بیضی (خربزه ای) در بازار وجود دارند. لازم به ذکر است خود بلندگوهای ذکر شده هم دارای انواعی هستند. به طور مثال بلندگوهای گرد در سه سایز 10، 13 و  16 سانتی متری قابل دسته بندی هستند. بلندگو های 16 سانتی متری پرقدرت ترین مدل بلندگوهای کرد به شما می روند اما به این معنا نیست که توانایی ایجاد بیس و اکو را داشته باشند. به همین خاطر لازم است برای داشتن صدایی مطلوب (بیس و اکو) از سایر وسایل مورد نیاز استفاده نمایید.

بلندگوهای خربزه ای هم همانند بلندگوهای گرد دارای دو دسته کلی هستند. دسته ای که آمپلی فایر را ساپورت نکرده و دارای کیفیت پایین است و دسته ای که آمپلی فایر ها را ساپورت می کند و در صدای بلند هیچگونه نویزی به گوش نخواهد رسید.

انواع تیوتر:

تیوتر های هورن:

تیوترهای هورن در خود یک یونیت و یک بدنه دارند. به صورتی که یونیت های استفاده شده در این هورن ها شبیه به تیوترهای گنبدی است. تیوتر های مخروطی در خود دارای دیافراگمی فرو رفته هستند که از این مدل در تیوتر های هورن هم استفاده شده است.

در گذشته برای ساخت این وسیله از کاغذ و پارچه استفاده می شد اما در زمان حال معمولا از فلزات سبک با قطر کم برای ساخت تیوتر ها استفاده می کنند و این مواد را جایگزین کاغذ و پارچه های قدیمی کرده اند.

شیپور این دست از تیوتر ها را هورنا می نامند. هورنا قطعه ای است که یونیت به آن متصل شده و ظاهری همانند شیپور دارد و مورد برای پرتاب صدا به جلو استفاده می شود. این وسیله مزیت های بسیاری دارد که نیمی از آن ها، استفاده ووفر های بزرگتر از 8 اینچ است.

تیوتر های بولت (گلوله ای):

تیوتر های بولت نوعی از تیوتر های هورن هستند اما با یک تفاوت. تفاوت این تیور با تیوتر هورن پخش فرکانس های بالا است که این تیوتر خیلی بهتر از تیوتر های هورن عمل می کند به صورتی که پاسخ فرکانسی این تیوتر ها به بالای 30 کیلو هرتز ام می رسد.

دیافراگم تیوتر های بولت یا همان گلوله ای شبیه به گلوله است و علت نام گذاری این دسته از وسیله ها ام همین مورد است. تیوتر های بولت ترکیبی از تیوتر های هورن و گنبدی هستند که فقط یک تفاوت دارند آن هم گند برآمده این دسته از وسیله ها است. تیوتر های بولت یا گلوله ای پرتاب صدای خوبی از خود دارند در کنار داشتن حجم صدای خوب و بالا. اما لازم است بدانید این دسته ازوسیله ها در صداهایی با فرکانس پایین (2تا3 کیلو هرتز) ناتوان اند و به میدرنج نیاز دارند.

در این مقاله سعی شد تا برخی از تیوتر ها و نحوه عملکرد و کارایی آن ها برای شما شرح داده شود. همچنین شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این وسیله و همچنین خرید محصولات با تیم پالسیران در ارتباط باشید. تیم پالسیران همواره در تلاش است تا با ارائه بهترین محصولات و خدمات شما را در جهت خرید و جمع آوری بهترین سیستم های صوتی خودرو یاری نماید.

Share:

کامنتی بنویسید

ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد

0

TOP

X